piątek , Wrzesień 25 2020
Kijów ul. I. Franki 40b m. 307
tel. +38 (044) 486-31-77
e-mail: zpu5@o2.pl
Home / Aktualności / Żyjmy bez granic

Żyjmy bez granic

Festiwal Polaków Kijowa i obwodu kijowskiego pod hasłem „ NOWE BLASKI NIECH OKRASZĄ ukrainę naszą” już po raz trzeci  w dniu 14 maja zebrał swoich adeptów na Śpiewaczym Polu Muzeum Narodowej Architektury i Bytu w podkijowskim Pirogowie. Uczestników Festiwalu nie wystraszyła zimna pogoda i drobniutki, aczkolwiek natrętny deszczyk.

Dusza i organizator Festiwalu prezes Związku Polaków „Bez granic”(m. Bojarka) Helena Sedyk w ciepłych słowach przywitała uczestników i gości, życząc wszystkim miłości, pokoju i dobrej zabawy. Konsul Generalny RP w Kijowie Tomasz Dederko, zwracając się do zgromadzonych, zapewnił, że Polska i naród polski podtrzymują i będą podtrzymywać Ukraińców w ich pragnieniu wstąpienia do jedynego europejskiego domu.


Natalia Ulianowa, Helena Sedyk, Antoni Stefanowicz i Sergiusz Rożnowski

Idea dobrosąsiedzkich stosunków przyświecała wystąpieniom Zasłużonego Prawnika Ukrainy Jurija Karmazina i kierownika Ruchu Gromad Terytorialnych Ołeksandra Tigowa.
W Festiwalu wzięły udział zespoły amatorskie i utalentowani artystycznie przedstawiciele środowisk polskich z Bojarki, Browarów, Lewego Brzegu Kijowa, Buczy, Irpienia, Hostomela, Szpitki i dwóch stowarzyszeń z Białej Cerkwi. Rozbrzmiewały ze sceny polskie i ukraińskie wiersze i piosenki. Atmosferę podgrzewały zaproszenia do wspólnego tańca prowadzących koncert – ….. i niżej podpisanego, jak i dziarskie oberki krakowiaki i hopaki. Ozdobą Festiwalu stał się chór „Nadzieja” Bojarskiej Administracji Miejskiej.


Polskie piosenki liryczne zabrzmiały w wykonaniu zespołu Stowarzyszenie Kultury Polskiej im. Zygmunta Krasińskiego z Białej Cerkwi

Prezes Związku Polaków Ukrainy Antonii Stefanowicz wręczył organizatorom i uczestnikom dyplomy, były też gorące podziękowania od Departamentu Kultury, Narodowości i Religii Kijowskiej Obwodowej Administracji Państwowej, Ligi  Kobiet Kijowszczyzny (Natalia Ulianowa).

Sergiusz ROŻNOWSKI
(prezes Związku Polaków m Bucza)

Comments are closed.

Scroll To Top