piątek , Luty 28 2020
Kijów ul. I. Franki 40b m. 307
tel. +38 (044) 486-31-77
e-mail: zpu5@o2.pl
Home / Aktualności / WITAJ MAJOWA JUTRZENKO!

WITAJ MAJOWA JUTRZENKO!

Klejnoty imprezy – Smyczkowy Zespół Instrumentalny z Makarowa

Wśród pereł architektury Kijowa w stylu empire w centralnej dzielnicy miasta na Lipkach znajduje się okazała willa, była posiadłość hrabiny Natalia Uwarowej, córki słynnego przedsiębiorcy Fedora Tereszczenki. Od 1987 roku mieści się tu Ukraińska Fundacja Kultury.

W jeden z przepięknych wiosennych dni 7 maja nad wejściem do tej prestiżowej instytucji ukraińskiej kultury powiewała biało-czerwona flaga zapraszając wszystkich, którym nieobojętne jest słowo „Polska” na Koncert Muzyczny pt.: „Witaj majowo jutrzenko”, zorganizowany z okazji Święta Konstytucji 3 Maja przez Polsko-Ukraińskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe „Krynica”.

Na wstępie imprezy po krótkiej informacji Oksany Mengelejewej na temat budynku, który życzliwie przyjął licznych gości – o genezie i znaczeniu Konstytucji 3 Maja opowiedziała Natalia Briuszko (nb. laureatka Międzynarodowego Konkursu Matematycznego w Polsce).


Ołeksandr Dudka, Tomasz Dederko, Stefan Wieloch, Rostysław Martyniak w finale koncertu

Gratulacje uczestnikom polskiego święta złożył gospodarz budynku – kierownik Wydziału Organizacyjno-Technicznego Fundacji Ołeksandr Dudka, zaznaczając, że jest to zapewne tylko początek obustronnie pożytecznej współpracy.

Koncert prowadzili prezes Stowarzyszenia „Krynica” Stefan Wieloch i muzyk Artur Lier.

W jego pierwszej części dominantą stał się występ 8 skrzypaczek Smyczkowego Zespołu Instrumentalnego przy Makarowskiej Szkole Sztuki pod kierownictwem Olgi i Michała Kuźmenków, reprezentującego Związek Polaków Makarowa, jak też wystąpienie profesora Akademii Muzycznej Ukrainy tenora Mykoły Sikory, który najpierw opowiedział o wielu historycznych momentach łączących muzyków Ukrainy i Polski, a potem dał solowy popis pięknego śpiewu, w tym zachwycił publiczność mistrzowskim wykonaniem po polsku „Czarnej Madonny”.


Wspaniały duet instrumentalny państwa Prokopiuków z Bojarki – Natalii (domra) i Konstantyna (gitara)

Okazjonalne wiersze recytowali Wiktor Penski, Janina Wakulenko, Maksym Siomka, Daria Remez. Oklaskami dziękowano za występ zespołu gitarowego pod kierownictwem Borysa Oborina, wirtuozyjnego bajanisty i pianisty Wiaczesława Polakowa, za humoreski Aleksandra Stachowskiego.

Po przerwie (urozmaiconej przekąskami) zadźwięczały utwory na gitarę w wykonaniu Rostysława Suchomłynowa, jak też zaprezentował się wspaniały duet instrumentalny państwa Prokopiuków z Bojarki – Natalii (domra) i Konstantyna (gitara). Własne kompozycje na fortepian wykonała laureatka wielu konkursów międzynarodowych Ołesia Sinczuk. Zagrzmiał J.S. Bach w wykonaniu młodziutkiej (13 lat) pianistki Elizawety Własowej.

W finale wieczoru kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Kijowie Tomasz Dederko w ciepłych słowach podziękował organizatorom i uczestnikom imprezy i wręczył im Dyplomy Uznania. Słowa wdzięczności padły też pod adresem sponsorów koncertu – Igora Czufarowa, Witalia Dmytrenki, Janiny Wakulenko i Darii Małożylenko.

Informacja własna (KOS)

Comments are closed.

Scroll To Top