środa , Listopad 14 2018
Kijów ul. I. Franki 40b m. 307
tel. +38 (044) 486-31-77
e-mail: zpu5@o2.pl
Home / Aktualności / Przed nami wakacje!

Przed nami wakacje!

 

Święto Ostatniego Dzwonka na zakończenie trzeciego roku szkolnego Polskiej Szkoły Sobotniej, która udatnie funkcjonuje przy Związku Polaków na Ukrainie, odbyło się w wypełnionej po brzegi sali Szkoły nr 175. W ciągu półtorej godziny radosne dziecięce głosy, wesoły śmiech, melodie dobrze znanych jak i nowo powstałych piosenek pięknie brzmiały i płynęły przez otwarte okna i drzwi. Honorowi gości podziwiali dziecięce opowieści o przygodach, eskapadach w lasy, morza, góry…

Piękna kasjerka, a w rzeczywistości – po prostu czarodziejka Karolina Milena Jermak sprzedawała chętnym bilety nie tylko na dobrze znany pociąg do Warszawy, ale i na samolot do Gdańska, nawet na rakietę do Marsa.

Najmłodsi uczniowie tym czasem dostali bilety do krainy bajek, gdzie mała Ala literki zgubiła. Niebawem dzieci razem z leśnymi mieszkańcami pomogli odszukać wszystkie i zapewnili krasnalów, że już nauczyli się czytać po polsku.


W uroczystości wzięli także udział honorowi goście: Konsul Generalny na Ukraine Tomasz Dederko z małżonką, prezes Związku Polaków Ukrainy Antoni Stefanowicz, ksiądz phm. Sławomir Wartalski

Uczniowie z podstawówki grzecznie pożegnali – na całe lato (!) wytartą tablicę, ławki-biedule i smutny szkolny dzwonek. Dzieci wieku gimnazjalnego z bałaganu, uczynionego przez baranki, koguty i pięknego indora ułożyły znaną piosenkę.

A starszoklasiści powędrowali do Krakowa, gdzie chcieli dostać się na studia razem z Kopernikiem.

Gościom i rodzicom też nie było czasu na wypoczynek, dzieci to zapraszały ich dołączyć się do wesołej gimnastyki, a to zaśpiewać na różne głosy lub wyplatać figle razem z Seniorem Pomidorem.

A kiedy na scenie zjawił się zespół folklorystyczny „Polanie znad Dniepru” w magii tańca przenosząc wszystkich w różne regiony Polski, nikt z widzów nie mógł usiedzieć na miejscu.

Otrzymując wyróżnienie z rąk Kierownika Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Kijowie Tomasza Dederko, absolwent Polskiej Szkoły Sobotniej Artur Didkowski powiedział: „To były najlepsze trzy lata mojego życia. I lata te zachowam w swoim sercu na całe życie, bo tylko tu mogłem być na scenie i Henrykiem Sienkiewiczem i posłem na Sejm Czteroletni. Chcę dostać się na studia do Szkoły Lotniczej w Rzeszowie, żeby połączyć niebo Polski a Ukrainy”.

Na zakończenie imprezy dzieciom wręczono dyplomy uznania, a absolwentom szkoły certyfikaty znajomości języka polskiego na poziomach A2 i B1.

Larysa Bułanowa, Switłana Zelenko

Comments are closed.

Scroll To Top