Kijów ul. I. Franki 40b m. 307
tel. +38 (044) 486-31-77
e-mail: zpu5@o2.pl
Home / Publikacje / W DZIEŃ EDUKACJI

W DZIEŃ EDUKACJI

Przedstawiciele środowiska nauczycielskiego w Ambasadzie RP. Kijów 26.10.16

Doroczne spotkanie przedstawicieli środowiska nauczycieli i wykładowców języka polskiego, prowadzących różne formaty nauczania (w tym również akademicki) z Kijowa i obwodu kijowskiego, poświęcone Dniu Edukacji Narodowej odbyło się 26 października br. w pomieszczeniach recepcyjnych Ambasady RP w Kijowie.

Zebranych powitali i podziękowali za wysiłek wkładany w nauczanie Emilia Jasiuk – radca Ambasady RP na Ukrainie, kierownik referatu ds. współpracy naukowo-oświatowej i konsul Agnieszka Rączka – kierownik referatu ds. współpracy z Polakami na Ukrainie KG w Kijowie.

Jako że bieżący rok ogłoszony został rokiem kina i zbiegł się z rocznicą urodzin (lecz, niestety i zgonem) Andrzeja Wajdy z wykładem okolicznościowym o jego życiu i twórczości wystąpiła Paulina Godlewska – doktorant kierunku filmoznawstwa Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W swojej prelekcji Pani Paulina zaznaczyła, że Wajda, najbardziej znany i utytułowany (obok Polańskiego) polski reżyser, laureat honorowego Oscara za całokształt twórczości -czterokrotnie nominowany do tej nagrody – zdobywca Złotej Palmy, Europejskiej Nagrody Filmowej i dziesiątek innych nagród, należy do Polski, ale jego dzieła są częścią kulturalnego skarbu całej ludzkości.

Zaproponowała też obejrzeć fragment z filmu „Popiół i diament”, jednego z najwybitniejszych dzieł Wajdy – pełnego gorzkiej ironii, szczególnie w końcowej scenie, gdy bohater (żołnierz AK) umiera na śmietniku (metafora historii); filmu z piosenką „Czerwone maki” i tytaniczną kreacją Zbigniewa Cybulskiego w scenie, gdzie zapala on kieliszki ze spirytusem, mające symbolizować zmarłych na wojnie przyjaciół.


Spotkanie otwiera radca Ambasady RP Emilia Jasiuk; przy stole mgr Paulina Godlewska i konsul Agnieszka Rączka

Druga część tego, czwartego już z kolei, spotkania integracyjnego w Kijowie, była doskonałą okazją do przedstawienia swoich osiągnięć i wyzwań stojących w zakresie nauczania języka polskiego, jak też podzielenia się doświadczeniem spektrum rozwiązań, które można w tej dziedzinie sobie wzajemnie zaproponować. Organizatorzy przewidzieli też możliwość rozmów kuluarowych przy poczęstunku. Wszyscy uczestnicy otrzymali prezenty w postaci książek, bardzo przydatnych w ich pracy zawodowej.

Stanisław PANTELUK

DK

Comments are closed.

Scroll To Top