Kijów ul. I. Franki 40b m. 307
tel. +38 (044) 486-31-77
e-mail: zpu5@o2.pl
Home / Aktualności / „Kijowszczyzna – gwiazdozbiór zgody”

„Kijowszczyzna – gwiazdozbiór zgody”

browary-1Stowarzyszenie Kultury Polskiej im. Z. Krasińskiego w Białej Cerkwi

24 sierpnia 2016 roku w dzień 25 rocznicy Niepodległości Ukrainy przedstawiciele polskiej mniejszości narodowej już po raz drugi wzięli udział w festiwalu wspólnot narodowych pod dewizą „Kijowszczyzna – gwiazdozbiór zgody”. W tym roku festiwal odbywał się w mieście Browary przy wsparciu Kijowskiej Obwodowej Administracji Państwowej.

Podczas przedsięwzięcia przedstawiciele wszystkich rejonów i miast regionu stołecznego, przeszli w uroczystym pochodzie, rozwinęli stumetrową flagę Ukrainy. Ramię w ramię w pochodzie pokoju przeszło wielu przedstawicieli innych mniejszości narodowych Ukrainy, niosąc flagi swoich praojczyzn. Pochód pokoju symbolizował jedność wielonarodowego społeczeństwa ukraińskiego.

browary-razem

W ramach festiwalu odbył się koncert zespołów ludowych i zorganizowana została wystawa, na której regiony obwodu, jak również mniejszości narodowe zaprezentowały gościom święta swoje osobliwości, tradycje i odmienności.  W obchodach uczestniczyli przedstawiciele ponad 30 mniejszości narodowych. Wśród nich byli Polacy, Egipcjanie, Palestyńczycy, Afrykanie, Niemcy, Żydzi, Bengalczycy, Azerowie, Turcy, Gruzini, Ormianie, Cyganie, którzy już od dawna zamieszkują terytorium Ukrainy.

browary-wystep

Polską wspólnotę przedstawiały stowarzyszenia Polaków z Białej Cerkwi, Bojarki i miasta Kijowa. W ramach świątecznego koncertu Helena Chomenko i Helena Sedyk deklamowały wiersz Marka Gajowniczka „Głodowe życia przy urodzaju”, odebrany z aplauzem przez obecnych.

Międzynarodowa Organizacja Społeczna „Sojusz Międzynarodowy” przygotowała na święto mapę Ukrainy, na której schematycznie przedstawiono mniejszości narodowe, zamieszkujące nasz kraj.

W finale uroczystości przed gośćmi święta wystąpiły narodowe artystki Ukrainy Nina Matwijenko i Dżamała.

Helena CHOMENKO

DK

Comments are closed.

Scroll To Top