niedziela , Maj 26 2019
Kijów ul. I. Franki 40b m. 307
tel. +38 (044) 486-31-77
e-mail: zpu5@o2.pl
Home / Życie wspólnoty / Hołd pamięci tym, którzy ginęli za Polskę

Hołd pamięci tym, którzy ginęli za Polskę

IMG_8928

Święto Wojska Polskiego i 96. rocznicę bitwy warszawskiej 1920 r. uczczono w Kijowie.

Przedstawiciele Ambasady RP, Ataszatu Wojskowego i Konsulatu Generalnego w Kijowie, kilkudziesięcioosobowa grupa reprezentująca stowarzyszenia Polaków Kijowa odwiedzili w ten dzień miejsca stolicy związane z polskim orężem.

Kwiaty i znicze złożono na Żołnierskiej Kwaterze Cmentarza Bajkowa, gdzie spoczywa 114 żołnierzy Wojska Polskiego poległych w walkach z bolszewikami toczonych w maju i czerwcu 1920 roku. Celebrujący uroczystość misjonarz św. Wincentego a Paulo ks. podharcmistrz Sławomir Wartalski, odmówił modlitwę w intencji Wojska Polskiego, ale też i braterstwa między narodami. Wiktoria Radik, prezes Kijowskiego Narodowościowo-Kulturalnego Stowarzyszenia Polaków „Zgoda”, już od wielu już lat opiekującego się tym miejscem pochówku opowiedziała o stałej trosce okazywanej tej wyjątkowej dla każdego Polaka nekropolii.

70

Modlono się w Skośnej Kaponierze Cytadeli Kijowskiej, w miejscu gdzie byli więzieni i rozstrzelani przywódcy walk Powstania Styczniowego toczonych na Ziemiach Ukrainnych.

Złożono kwiaty i zapalono znicze na Cmentarzu Darnickim na grobach żołnierzy polskich poległych w II wojnie światowej, walczących w szeregach I i II Armii Wojska Polskiego.

IMG_8939

Biało-czerwone kwiaty złożono na Polskim Cmentarzu Wojennym w podkijowskiej Bykowni, gdzie spoczywają szczątki prawie 3500 Polaków zamordowanych na podstawie rozkazu katyńskiego.

W południe mszę św. w intencji żołnierzy Wojska Polskiego odprawiono w kościele konkatedralnym św. Aleksandra w Kijowie.

INF: DK

Comments are closed.

Scroll To Top