Kijów ul. I. Franki 40b m. 307
tel. +38 (044) 486-31-77
e-mail: zpu5@o2.pl
Home / Aktualności / Jak „szlifować” przywództwo dowiadywali się uczestnicy projektu „Ja – Lider”

Jak „szlifować” przywództwo dowiadywali się uczestnicy projektu „Ja – Lider”

Każdy człowiek dąży do swojego celu, ale nie każdy potrafi go zrealizować. Od czego zacząć? Na pewno można zacząć od samego siebie. Taką właśnie wiedzę, wiedzę polegającą na budowaniu umiejętności kształtowania własnych umiejętności, zdobywaliśmy w szkole liderów polonijnych „Ja-Lider”.

Projekt został zrealizowany przez fundację „Wolność i Demokracja” w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą. Pierwszy turnus szkoleń odbył się w terminie 2-11 lipca 2016 r.  Wzięło w nim udział 6 pięcioosobowych zespołów z różnych miast Ukrainy: Zdołbunów, Iwano Frankiwsk, Kirowograd, Nowograd Wołyński i dwa zespoły z Kijowa. Szkolenia miały na celu nauczyć przyszłych liderów umiejętnościom dotyczących organizacji i realizacji własnych projektów.

Nabyte wiedza i umiejętności miały być przedstawione na koniec programu. Aby osiągnąć skuteczność naszych działań wzięliśmy udział w warsztatach z zakresu zarządzania projektami, roli lidera i skutecznej komunikacji, a także języka polskiego i historii. Zajęcia te zostały przeprowadzone poprzez wykwalifikowaną kadrę specjalistów. Dla każdego uczestnika stało to wielkim wyzwaniem w celu spełnienia swoich pierwszych projektów.

Ewidentnie, nie było to takie łatwe, żeby stworzyć projekt od zera, żeby on stał się wartościowym i spełniającym oczekiwania uczestników. Poza pracą uczestnicy projektu mieli okazję zapoznać się, wymienić się nawzajem pomysłami i codziennie miło spędzać czas. Poszczególne zajęcia potrzebowały skupienia, pracy w zespole i wielkiego zaangażowania. Każda grupa zaprezentowała swoje pomysły, które były naprawdę wspaniałe, ale warunkiem było to, że zwyciężyć miał tylko jeden projekt, który spełniał wszystkie kryteria i oczekiwania. Trzymaliśmy się tych zasad i osiągnęliśmy sukces. Zwycięstwo otrzymał zespół ze Zdołbunowa, który zademonstrował projekt „Szlakiem Tadeusza Czackiego”, skierowany do dzieci w wieku od 10-12 lat w celu zapoznania się z patronem Kulturalno-Oświatowego Centrum w Zdołbunowie Tadeuszem Czackim oraz przybliżyć dzieci do kultury polskiej i języka polskiego. Hasłem projektu stało życiowe kredo Czackiego „Wymyśl i zrób”.

Jako uczestniczka tego projektu jestem zachwycona skuteczną efektywnością prowadzenia szkoleń, a także nabyciem przydatnej wiedzy, którą teraz mogę wykorzystać na praktyce. Chciałabym bardzo podziękować organizatorom Szkoły Ja-Lider” w imieniu wszystkich za wspaniałe emocje, wrażenia, a także za wsparcie i pomoc w kreowaniu i osiąganiu własnych celów i planów. Dla wszystkich czytelników życzę nigdy się nie poddawać w swoich przedsięwzięciach, spełniać własne marzenia, rozwijać się i zawsze pamiętać, że TALENT TO MY.

Maria Kucza, 13.07.16 r.

 

INF: slowopolskie.org

Comments are closed.

Scroll To Top