Kijów ul. I. Franki 40b m. 307
tel. +38 (044) 486-31-77
e-mail: zpu5@o2.pl
Home / Polecamy / Chwile radosne i wzruszające…

Chwile radosne i wzruszające…

Ten dzień jest zawsze wyjątkowy. U dzieci, rodziców i nauczycieli odczuwa się nastrój radosny, jako że przed nami lato i wakacje, aczkolwiek z nutką sentymentu, jako że to kolejny krok do dorosłości. Zwłaszcza dla absolwentów szkół średnich, którzy w ten dzień żegnają się ze swoją szkołą, ze swoimi nauczycielami, którzy przez te długie lata obcowania stali się dla nich emocjonalnie bliskimi.

Drugie już z rzędu zakończenie roku szkolnego w Polskiej Szkoły Sobotniej, która powstała we wrześniu 2014 roku przy Związku Polaków Ukrainy, dzięki wparciu Wydziału Konsularnego przy Ambasadzie RP w Kijowie, odbywało się wesoło i uroczo, jak dla dzieci, tak i ich rodziców oraz gości. Piosenki, tańce, wesołe skecze oparte na wydarzeniach z życia szkolnego, istne fontanny humoru tryskały w występach uczniów, zarówno starszych jak i młodszych klas.

W tym roku gościnnie swoje drzwi dla zajęć Szkoły Sobotniej otworzyła kijowska Szkoła nr 175 im. W. Marzenki. Zajęcia jednocześnie odbywały się także w siedzibie Związku Polaków Ukrainy i w Centrum Twórczości dla Dzieci i Młodzieży Sołomiańskiej dzielnicy Kijowa.

Dzięki staraniom doświadczonych i starannych nauczycieli: Łesi Jermak, Iwanny Cerkowniak i Łarysy Bułanowej w ciągu tego roku dzieci w dużym stopniu opanowały język polski i zapoznały się z literaturą, historią, tradycjami i kulturą Polski, o czym można było się przekonać naocznie oglądając zaprezentowany przez nich program w dniu uroczystego zakończenia roku.

Znacznie zwiększyła się liczba chętnych do uczenia się języka polskiego, co świadczy o tym, iż język ten stał się niezwykle popularny w ostatnich latach na Ukrainie.

Ubiegły rok szkolny obfitował w wiele ciekawych wydarzeń i imprez, wśród których szczególnie zapadły w pamięci: Andrzejki, Mikołajki, kolędy i inne uroczyste chwile podczas świąt Bożonarodzeniowych, karnawałowy bal i wiosenne spotkanie wielkanocne. Ciekawymi i pouczającymi były otwarte zajęcia poświęcone Dniu Kobiet, Niedzieli Palmowej etc.

Zakończenie roku szkolnego zaszczycili swoją obecnością konsul RP w Kijowie Agnieszka Rączka, prezes ZPU Antoni Stefanowicz i korespondent ze Szczecina Leszek Wątróbski, który już od wielu lat współpracuję z naszą gazetą i pisze poznawcze artykuły o Polonii świata.

Dzień ten był szczególny i zapewne głęboko zapadnie w pamięci uczniów.

A teraz zawołajmy radośnie: Witaj lato!

Andżelika PŁAKSINA

INF: DK

Comments are closed.

Scroll To Top