Kijów ul. I. Franki 40b m. 307
tel. +38 (044) 486-31-77
e-mail: zpu5@o2.pl
Home / Aktualności / O Polsce jest głośno w Chersoniu i okolicach !

O Polsce jest głośno w Chersoniu i okolicach !

A nawet bardzo głośno…Ostatnie miesiące bowiem obfitowały w różnorodne wydarzenia, z których chersońska „Polonia” może być dumna. Mimo wakacyjnej pogody i  urlopowego nastroju nasza organizacja niestrudzenie zajmuje się promocją polskiej kultury i odnosi sukcesy…
04Członek OCHT „Polonia”, pani Olga Liegczilina sprawiła wszystkim wielką radość przywożąc z Odessy I miejsce, które zajęła w III edycji Ogólnoukraińskiego Dyktanda Języka Polskiego „Ja piszę, Ty piszesz, My piszemy”  organizowanego w wojewódzkich miastach Ukrainy przez fundację „Wolność i Demokracja”. Nikt nie spodziewał się tak wielkiego sukcesu, dlatego gratulacje składane pani Oldze nie miały końca. Wieczorem 21 maja, kiedy to poznaliśmy wyniki dyktanda, członkowie naszej organizacji przekazywali sobie tę radosną wiadomość telefonicznie. Nasza laureatka, wracając po całym dniu spędzonym w Odessie do Chersonia, nie nadążała z odbieraniem telefonów.

0317 maja natomiast w Młodzieżowej Bibliotece w Chersoniu im. B. Ławreniowa miało miejsce spotkanie uczniów Gimnazjum nr 1 w Chersoniu z polską kulturą. Wydarzenie miało formę pokazu i konkursu, w którym brało udział pięć drużyn. Ich zadaniem było na przykład kojarzenie polskich i ukraińskich słów, odpowiadanie na pytania z zakresu geografii, literatury. Na pięciu stoiskach zorganizowanych przez pracowników biblioteki młodzi ludzie mieli możliwość wzbogacenia swojej wiedzy na temat Polski i języka polskiego. Ta ciekawa impreza kulturalna była zorganizowana przez bibliotekę i OCHT „ Polonia” w ramach Dni Europy.
02Do ważnych wydarzeń majowych zaliczyć należy wizytę w Chersoniu Pana Ambasadora Henryka Litwina oraz Pana Konsula Dariusza Szewczyka, którzy brali udział w organizowanym w naszym mieście forum biznesowym  „Poland-Kherson Regional Business Day”. Panowie dyplomaci spotkali się z prezesem OCHT „Polonia”, Panią Rozalia Lipińską oraz członkami organizacji polonijnej, aby wspólnie złożyć wieńce i zapalić znicze na grobie polskiego generała Mariusza Zaruskiego znajdującego się na chersońskim cmentarzu. Uroczystość miała refleksyjny charakter, do którego skłoniły wszystkich zebranych na cmentarzu gości tragiczne losy tego wielkiego Polaka.

05Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych członków OCHT „Polonia”. 28 maja w Chersońskiej Obwodowej Bibliotece im. O. Gonczara odbył się Poranek z Poezja Dziecięcą. Dzieci z naszego Towarzystwa recytowały wiersze  Jana Brzechwy, który ( mało kto o tym pamięta) urodził się na ukraińskiej ziemi w miejscowości Żmerynka, w 1898 roku. Spotkanie z poezją było ciekawą formą zakończenia roku szkolnego zarówno dla dzieci uczących się języka polskiego jak i dla rodziców, którzy z podziwem słuchali interesujących interpretacji wierszy o kaczce dziwaczce, kłócących się warzywach, czy chorej żabie. Imprezę uświetniła Kasia Arcybaszewa, która od roku uczy się języka polskiego w naszym Towarzystwie, wykonaniem piosenki Violetty Villas” List do matki”  Na zakończenie imprezy dzieci zostały poczęstowane słodkimi smakołykami, a pani prezes Rozalia Lipińska wręczyła wszystkim uczestnikom drobne upominki.

06Nasze Towarzystwo miało też okazję zaprezentować swój dorobek na festiwalach organizowanych poza Chersoniem. Od 4 do 7 czerwca w miejscowości Iwanowka członkowie OCHT „Polonia” prezentowali polskie tradycje, kuchnię, piosenki estradowe i wiersze w ramach „Festiwalu Różnych Kultur”. Kilka dni później- 11 czerwca – w Jużnoukraińsku odbywał się Festiwal Polskiej Kultury połączony z odpustem w katolickiej parafii pod wezwaniem św. Antoniego z Padwy. W tym interesującym wydarzeniu brał udział Pan Konsul Dariusz Szewczyk z Konsulatu Generalnego RP w Odessie. Członkowie Towarzystwa „Polonia” wraz z panią prezes Rozalia Lipińską prezentowali swój dorobek w formie prezentacji multimedialnej, niewątpliwą atrakcją Festiwalu był też występ pana  Wasilija Zaharskiego, który oprócz pięknej piosenki „Polskie kwiaty” przypomniał gościom festiwalowym znane szlagiery polskiej piosenki estradowej z lat siedemdziesiątych. Jedna z organizatorek Festiwalu, pani Inna Kosenko w takich oto ciepłych słowach podziękowała za udział w Festiwalu chersońskiej „Polonii”: „ Dziękujemy za przyjęcie naszego zaproszenia oraz za to, czego nauczyliśmy się od Państwa, a w szczególności jak prezentować dorobek Towarzystwa… Byliście wspaniali!!! Jeszcze raz dziękuję i mam nadzieję na dalszą współpracę…

 

Takie słowa cieszą i wzruszają, a przede wszystkim motywują do dalszej pracy na rzecz kultywowania polskości z dala od historycznej ojczyzny.

 

 

Paweł Elias

Comments are closed.

Scroll To Top