Kijów ul. I. Franki 40b m. 307
tel. +38 (044) 486-31-77
e-mail: zpu5@o2.pl
Home / Polecamy / Wielkie święto Polski w stolicy Ukrainy

Wielkie święto Polski w stolicy Ukrainy


O wspólnej przeszłości i nadziei na dobrą przyszłość Polski i Ukrainy mówił Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny
Rzeczypospolitej Polskiej na Ukrainie JE Henryk Litwin

Na tle szeregu wiadomych (poniekąd przyprawionych smutkiem) uroczystości, odznaczanych na całym świecie w pierwszej dekadzie maja, 225’ rocznica polskiej Konstytucji Trzeciego Maja stała się w Kijowie niecodziennym wydarzeniem historycznym i kulturalnym, z optymistycznym spojrzeniem w przyszłość.

Opera Narodowa Ukrainy od dawna nie miała tak radośnie nastawionej publiczności i po brzegi wypełnionej sali, jak podczas tej unikatowej rodzinnej imprezy.

Przed jej początkiem większość widzów przewidywała, iż czeka ich zwykły okolicznościowy koncert złożony z wybitnych utworów muzyki polskiej z okazji państwowego święta Rzeczpospolitej Polskiej.

Natomiast stała się wielka, bardzo miła niespodzianka…

Już od pierwszej chwili wstąpienia widzów do opery, zostali oni wprowadzeni w tę rodzinną polską atmosferę otrzymując specjalne foldery z programem, przygotowane niczym prawdziwe dzieła sztuki.

Uznanie i zachwyt wzbudziły scena i loże, obficie udekorowane żywymi kwiatami, bogatej rozmaitości kolorów, wśród których wyróżniały się biel i czerwień, a w centrum ukwieconego tła sceny podniośle stały trzy flagi: Ukrainy, Polski i Unii Europejskiej.

Wszystko to wśród obecnych na sali znanych osób ze strefy polityki, biznesu, nauki, oświaty, kultury Ukrainy i Polski, przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, mediów i ukraińskiej Polonii tworzyło miły nastrój uroczystego oczekiwania.

I oto w proscenium zajmują miejsca muzycy słynnej orkiestry symfonicznej Kyiv Klassic pod batutą znanego dyrygenta, profesora Hermana Makarenki, a na podium za orkiestrą wychodzi Narodowa Zasłużona Kapela wokalna Ukrainy „Dumka”.

Na pierwszy akord Mazurka Dąbrowskiego raźnie wstaje cała sala i patriotycznie towarzyszy śpiewem przy wykonaniu hymnów Rzeczpospolitej Polskiej i Ukrainy.

Zabiera głos Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej na Ukrainie JE Henryk Litwin.


Szkwał braw widowni wywołało wspaniałe wystąpienie polskiego wirtuoza skrzypiec Mariusza Patyry na unikalnym instrumencie „II Cannone”

W krótkim wystąpieniu, wypełnionym faktami historycznymi, powiązaniami teraźniejszości z okresem Polski „Złotego wieku” i braterstwem polsko-litewsko-ukraińskim, pan Ambasador wywołał w sercach publiczności ciepłe uczucia honoru i szacunku do wspólnej przeszłości i nadziei na dobrą przyszłość obu Narodów.

Nawiązując do dziejów historycznych w drugiej połowie XVIII st. w Polsce, jak i do wydarzeń poprzedzających uchwalenie Konstytucji 3-go Maja 1791 roku, Ambasador Polski wspomniał dobrym słowem hetmana Pyłypa Orłyka i jego Konstytucję.

Intencję wielkiego braterstwa dopełnił Ambasador Litwy na Ukrainie JE Marius Janukonis, który rozwinął wątek współpracy z Ukrainą w dzisiejszych trudnych czasach faktycznej wojny.

Ale wojna – to sprawa tymczasowa, a muzyka – wieczna. Wszystkie batalie i konflikty przeminą, a polonez a-dur Fryderyka Chopina zostanie na zawsze.

Właśnie od tego utworu orkiestra Kyiv Klassic rozpoczęła prawdziwe święto polskiej kultury muzycznej, patriotycznej, intelektualnej. Podczas koncertu usłyszeliśmy czternaście wielkich dzieł słynnych kompozytorów we współczesnym wyśmienitym wykonaniu.

Organizatorzy tego cudownego święta dumy narodowej całkiem słusznie postawili w centrum programu najbardziej wyraziste utwory genialnego Polaka:  mazurek d-dur, walc cis-moll i nokturn.

Wielkie brawa widowni wywołało wspaniałe wystąpienie Mariusza Patyry, który, w asyście orkiestry, mistrzowsko wykonał utwory szczególnie wymagające nie tylko wysokiej techniki, a przede wszystkim – uświadomienia ich idei oraz ducha: kujawiak i polonez koncertowy Henryka Wieniawskiego, a zwłaszcza nokturn Fryderyka Chopina.

Wirtuozowskie wykonanie tych utworów odbyło się na unikalnym instrumencie „II Cannone” (Armata) – kopii skrzypiec wielkiego Niccolo Paganini, który Mariusz Patyra otrzymał w Genui, jako Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie imienia Wielkiego Maestro.

I tu już milkną wszystkie słowa, nawet bardzo wzniosłe. Każdy obecny na sali miał moment szczęścia usłyszeć i na zawsze zapamiętać naprawdę Boże dźwięki tego instrumentu.


Andrij Wojczuk (cymbały) i Roman Chołmatow (skrzypce) w minispektaklu opartym na motywach mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza”

Z wdzięcznością obficie oklaskiwano orkiestrowe wykonanie popularnego poloneza Michała Ogińskiego w oryginalnym przełożeniu dyrygenta Hermana Makarenki oraz dwie inne interpretacje jego autorstwa: Fantazje na polskie melodie ludowe i Polsko-ukraiński wieniec muzyczny.

Do szczególnego aplauzu publiczności przyczynił się minispektakl, wybudowany na polonezie Wojciecha Kilara do filmu „Pan Tadeusz”. W wykonaniu tego utworu doskonale muzycznie i aktorsko spisali się na medal soliści: Andrij Wojczuk (cymbały) i Roman Chołmatow (skrzypce).

No i miodu do tej świątecznej kuti dodali orkiestranci, którzy z radosnymi uśmiechami aktywnie włączyli się w tworzenie tego niecodziennego wielonarodowego przedstawienia.

Polsko-ukraiński temat historyczno-kulturalny i patriotyczny był wyraźnie akcentowany przy wykonaniu słynnych utworów Stanisława Moniuszki:mazur z opery „Halka” i mazur z opery „Straszny dwór”. Tu orkiestra  Kyiv Klassic i Narodowa Zasłużona Wokalna Kapela Ukrainy „Dumka”świetnie wyjawili fachowe umiejętności ukraińskie w wykonaniu operowej klasyki polskiej.

Koncert, który trwał ponad dwie godziny, w każdej pauzie między numerami programu był wzbogacany ciekawostkami informacyjnymi, dotyczącymi wykonywanych utworów, ich autorów i wykonawców, z zaznaczeniem odpowiednich szczegółów historycznych, co w sposób bardzo artystyczny przedstawiał konferansjer koncertu Georgij Reszetnyk.

Puentą pięknego wieczoru było wielokrotne bisowanie z wdzięcznym „ukwieceniem” wykonawców, co całkiem logicznie i laminarnie przeistoczyło się w przyjemne polsko-ukraińskie biesiady towarzyskie przy lampce wina na tle architektonicznie bogatych wnętrz foyer pierwszej kondygnacji opery.

Eugeniusz GOŁYBARD

Inf: DK

Comments are closed.

Scroll To Top