Kijów ul. I. Franki 40b m. 307
tel. +38 (044) 486-31-77
e-mail: zpu5@o2.pl
Home / Aktualności / 16 maja delegacja polskiego Sejmu spotkała się w Kijowie z przedstawicielami mniejszości polskiej i władz ukraińskich

16 maja delegacja polskiego Sejmu spotkała się w Kijowie z przedstawicielami mniejszości polskiej i władz ukraińskich

13179446_1162429330462022_6920815494832955731_n

Członkowie bilateralnej polsko-ukraińskiej grupy parlamentarnej na czele z przewodniczącym sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą Michałem Dworczykiem przybyli do Kijowa w celu przeprowadzenia szeregu rozmów dotyczących relacji międzypaństwowych z ukraińskimi politykami oraz rodakami.

Po spotkaniach z przewodniczącym Rady Najwyższej Andrijem Parubijem, deputowanymi i przedstawicielami różnych ukraińskich resortów goście z polskiego parlamentu porozmawiali o bieżących problemach polskiej mniejszości w sali Ambasady RP przy ulicy Jarosławiw Wał.

Do stolicy Ukrainy przybyli polscy politycy, reprezentujące różne opcje polityczne – Prawo i Sprawiedliwość (posłowie Dworczyk i Kubów), Nowoczesną (poseł Wróblewska) oraz Platformę Obywatelską (poseł Święcicki).

– Rozmawialiśmy ze stroną ukraińską nie tylko o sankcjach wobec Rosji czy obchodach 150. rocznicy urodzin Myhajła Hruszewskiego. Nasze trudne rozmowy dotyczyły także ukraińskiej ustawy z 9 kwietnia 2015 r. dot. UPA oraz przyszłych ustawach dotyczących męczeństwa Kresowian, które mają być uchwalone przez polski Sejm. Jeżeli mówimy o ukraińskiej młodzieży, która walczyła w UPA po II wojnie światowej i nie była zamieszana w konflikt na Wołyniu to jedna sprawa, inna sprawa dotyczy osób, podobnych do Kłyma Sawura – mówił Michał Dworczyk.

Poseł Marcin Święcicki relacjonując spotkanie z ukraińskimi politykami, opowiedział o propozycji strony ukraińskiej wyznaczenia 17 września jako datę męczeństwa narodu polskiego zamiast 11 lipca. Ambasador Henryk Litwin zaznaczył, że lepiej rozmawiać, nawet na podwyższonych tonacjach, niż chować problemy „pod dywan”. A poseł Kornelia Wróblewska wspomniała o prośbie ukraińskiego kolegi Mykoły Kniażyckiego o udostępnieniu polskich telewizji na ukraińskich platformach kablowych.

13217423_1706825126272964_2652481737563936651_oPo krótkich wypowiedziach posłów na Sejm przyszedł czas na rozmowę z przedstawicielami polskiej wspólnoty miasta Kijowa, Białej Cerkwi oraz Winnicy. Polacy z Ukrainy opowiadali o problemach ze zwrotem świątyń rzymskokatolickich w różnych miejscowościach, zapisami na Kartę Polaka i brakiem funkcjonalnego Centrum Kultury Polskiej w stolicy Ukrainy. Po kolei słowo zabierali Dorota Jaworska (czasopismo „Krynica”), wice-prezesi Związku Polaków na Ukrainie Helena Chomenko, Wiktoria Radik oraz Aleksander Stefanowicz, dyrektor kijowskiego Domu Polskiego (FOP) Maria Siwko, prezes Stowarzyszenia „Kresowiacy” Jerzy Wójcicki z Winnicy i inni.

– Żeby rozwiązać problem z zapisami na Kartę Polaka i na wizę potrzebne są dodatkowe 30 etatów konsularnych na Ukrainie – podkreślił radca-minister Rafał Wolski, odpowiadając na pytanie Jerzego Wójcickiego, dotyczącego kolejek na rozmowę z konsulem w celu otrzymania Karty Polaka. Posłowie na Sejm RP zapowiedzieli, że spróbują uzgodnić z MSZ tryb oraz możliwość dofinansowania zorganizowania dodatkowych etatów dla nowych pracowników konsularnych w najbardziej potrzebujących placówkach.

Po oficjalnych rozmowach przyszedł czas na wspólny poczęstunek, wymianę kontaktami i uzgodnienie planów na przyszłość.

Autor: Jerzy Wójcicki

 

Comments are closed.

Scroll To Top