Kijów ul. I. Franki 40b m. 307
tel. +38 (044) 486-31-77
e-mail: zpu5@o2.pl
Home / Polecamy / Ranking polsko-ukraińskiej działalności politycznej i społecznej

Ranking polsko-ukraińskiej działalności politycznej i społecznej

vsa

 

Rewolucja Godności, aneksja Krymu, wojna na Donbasie ujawniły prawdę i fałsz, otworzyły oczy na to kto jest przyjacielem, a kto wrogiem. Burzliwe dwa lata po narodowym zrywie stały się ilustracją tego, na kogo możemy liczyć i kto przyjdzie do nas ze wsparciem w trudnej chwili. Ukraińcy przekonani o imperialnych ambicjach swojego północnego sąsiada oraz o solidarnościowym poparciu zachodniego sąsiada. „Przyjaciele nie opuszczą cię, kiedy walczysz o swoją przyszłość” – taki napis został umieszczony na granicy z Polską w 2014 roku. Współpraca jest procesem dynamicznym o ciągłych walorach zmian i cały czas musi być napełniana czymś nowym. Uważamy, że pozytywna dynamika polsko-ukraińskiej współpracy od 2013 roku powinna zostać wypełniona nową treścią. Współczesna kooperacja Polski i Ukrainy wymaga nie tyle poprawy, ile polepszenia i konkretyzacji.

Redakcja polonijnego portalu PoloNews, Polsko-Ukraińska Fundacja MEDIA wraz ze Związkiem Polaków na Ukrainie opracowały ranking osób, które wykazały się największym zaangażowaniem na rzecz polsko-ukraińskiej współpracy w 2015 r.

Zasady rankingu polegały na opracowaniu wypowiedzi 20 ekspertów specjalizujących się w polsko-ukraińskiej współpracy. Każdy z ekspertów miał możliwość wymienienia trzech nazwisk osób, którzy ich zdaniem najbardziej przyłożyły się do ulepszenia relacji Kijowa i Warszawy w 2015 roku. Skutkiem tej pracy powstał następujący ranking (nazwiska podane zgodnie alfabetu):

Paweł Bobołowicz – dziennikarz. Rzetelna praca dziennikarska w informowaniu polskiej opinii publicznej o wydarzeniach na Ukrainie.

Andrij Deszczycia – Ambasador Ukrainy w Polsce. Informacje o wydarzeniach w Polsce, na Ukrainie.

Andrzej Duda – szósty Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Dalsza działalność na rzecz polsko-ukraińskiej współpracy podobnie jak i jego poprzednicy, mimo ryzyka politycznego.

Olga Gnatyuk – ukrainistka, tłumacz. Łamanie stereotypów oraz uprzedzeń.

Małgorzata Gosiewska – posłanka na Sejm RP. Pomoc narodowi ukraińskiemu w jego dążeniu do niezależności.

Henryk Litwin – Ambasador RP na Ukrainie. Wytrwałość oraz takt dyplomatyczny.

Jan Piekło – dyrektor wykonawczy Polsko-Ukraińskiej Fundacji Współpracy PAUCI. Fachowość i profesjonalizm na rzecz współpracy Ukrainy i Polski.

Stowarzyszenie Pokolenie – organizacja pozarządowa. Wspieranie ukraińskiego wojska oraz łamanie stereotypów.

Mirosław Rowicki – redaktor «Kuriera Galicyjskiego». Budowanie porozumienia między narodami.

Jacek Saryusz-Wolski – deputowany do Parlamentu Europejskiego, stały sprawozdawca Parlamentu Europejskiego ds. Ukrainy. Konsekwentna działalność na rzecz idei europejskiej solidarności energetycznej.

Ponadto, organizatorzy chcą osobnie wyróżnić pracę wolontariacką Artura Deski oraz odważny czyn Lilii Onishchenko (konserwator miejski Lwowa).

Większość ekspertów zauważyło, że w praktyce polsko-ukraińskich relacji należy zrezygnować z praktyki stosowania pustych deklaracji na rzecz konkretnych działań. Wyżej wymienione osoby to tylko ci, którzy podejmują konkretne kroki, czasami widoczne, czasami mniej, na rzecz zbliżenia i porozumienia naszych narodów.

Patronat honorowy fundacja Wolność i Demokracja http://wid.org.pl/

Patronat merytoryczny

Akademia Europejska-Krzyżowa http://akademia.krzyzowa.org.pl

Patronat telewizyjny TVPinfo http://www.tvp.info/

Osoba upoważniena do komentowania – Jerzy Wójcicki, prezes stowarzyszenia polonijnego „Kresowiacy” i członek zarządu Związku Polaków na Ukrainie.

+380673665050

Kontakty e-mail: polonews.in.ua@gmial.com

oraz skype sanmarko3 – dr Eugeniusz Biłonozko telefon w Polsce +48 796 767 657

Comments are closed.

Scroll To Top