Kijów ul. I. Franki 40b m. 307
tel. +38 (044) 486-31-77
e-mail: zpu5@o2.pl
Home / Aktualności / Ministerstwo Oświaty Ukrainy odpisało w sprawie matury z polskiego

Ministerstwo Oświaty Ukrainy odpisało w sprawie matury z polskiego

z11815732Q,Maj-2012--Uczniowie-III-LO-pisza-matureNa adres pocztowy Związku Polaków Ukrainy dotarł list z Ministerstwa Oświaty z odpowiedzią  na pytanie dotyczące włączenia języka polskiego na listę przedmiotów maturalnych.

Zastępca ministra Pawło Hobzej, zsyłając się na rozporządzenie z dnia 16 września 2015 roku Nr 940 poinformował, że zgodnie z zatwierdzoną listą do egzaminu maturalnego z polskiego w roku bieżącym zostaną dopuszczeni tylko dziewięcioklasiści (II stopień nauczania) po przyjęciu przez radę pedagogiczną placówki szkolnej odpowiedniej decyzji.

Redakcja „Słowa Polskiego” zwróciła się do pracowników ukraińskiego resortu oświaty z prośbą o wytłumaczenie istniejących przepisów w kwestii umożliwienia 11-klasistom przystępowania do matury z polskiego. Switłana Charczenko, współautorka listu opowiedziała o planowanym na 31 marca posiedzeniu w resorcie, na którym będzie omawiana możliwość matury z języka ojczystego dla uczniów, którzy ukończyli III stopień nauczania.

Jest mało prawdopodobne, że uda się zmienić przepisy jeszcze w bieżącym roku. Prawdopodobnie zmiany, o które prosił w liście Związek Polaków, nastąpią w roku 2017. Ale ostateczna decyzja zostanie podjęta 31 marca – mówiła Pani Charczenko.

Zgodnie z nowelizacją przepisów w ukraińskim Ministerstwie Oświaty, wprowadzoną we wrześniu ubiegłego roku język ojczysty został usunięty z listy przedmiotów maturalnych, co może utrudnić dostanie się na studia szczególnie absolwentom szkół z polskim językiem nauczania.

Słowo Polskie, 30.03.16 r.

List

Comments are closed.

Scroll To Top