środa , Listopad 14 2018
Kijów ul. I. Franki 40b m. 307
tel. +38 (044) 486-31-77
e-mail: zpu5@o2.pl
Home / Aktualności / Obchody Dnia Języka Ojczystego w KNKSP „Zgoda”

Obchody Dnia Języka Ojczystego w KNKSP „Zgoda”

21 lutego w Świetlicy polskiej KNKSP „Zgoda” (przy kościele Św. Aleksandra w Kijowie) odbyło się uroczyste posiedzenie z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

8b9ef6ab-3d9e-4f34-8a32-f9dcebd7d512

Nasza „Świetlica” działa już ponad rok w każdą niedzielę po nabożeństwie. Zaglądają do nas kijowscy Polacy, aby obcować się w języku polskim. Każde spotkanie ma określony temat. Wygłaszamy referaty, recytujemy wiersze, uczymy się polskich piosenek patriotycznych i ludowych.

Atmosfera jest mila i rodzinna. Częstujemy się herbatką z przysmakami. Dzisiaj wysłuchaliśmy pięknie przygotowany do tematu referat Eugeniusza Gołybarda, znanego na Ukrainie i w Polsce pisarza i poety Zasł. dla kultury Polski, który również podziwiał zebranych własnymi wierszami.

cb139228-95e9-45cb-99ec-e6b328e1a8f2

Mirosława Złotogórska, aktywna uczestniczka naszych spotkań, poinformowała zebranych o historii ustawienia tego święta przez UNESCO. W toczącej się dyskusji były podjęte ciekawe zagadnienia m. in. o gwarach i języku literackim, wspomniano imiona pierwszych pisarzy i poetów polskich, którzy swoją twórczością sprzyjali rozwojowi języka polskiego, w tym J. Kochanowskiego i M. Reja.

O polskich Noblistach w dziedzinie literatury i poezji poinformował zebranych Aleksander Kukuszkin.

2de2208b-29f4-4ecb-be07-835ac9d16f57
Piękną polszczyzną włada znana działaczka polonijna, Zasł. dla kultury Polski Czesława Raubiszko, która zapoznała nas z cudownym patriotycznym wierszem M.Przyszlaka „Nie rzucaj ojczystej mowy”:

Każdy Polak na obczyźnie
Żyć powinien w ojców wierze
Pielęgnować swoją mowę
I przekazać ją młodzieży…
Prawnik Jurij Szulipa podniośle deklamował znany wiersz L.Staffa „Mowa ojczysta”:
Bądź z serca pozdrowiona
Ojczysta święta mowo!
Niby łańcuchem złotym
Wiąże nas twoje słowo…”

4d9643c4-dfa3-43a2-8f02-1a6e47815109
Zapoznałam kolegów i koleżanek z pięknym wierszem M.Zamory „Polska mowa”:
Ty stubarwną grasz kaskadą
Sto symfonii w sobie mieścisz,
Czasem zagrzmisz słów gromadą,
Albo śpiewem dusze pieścisz…”

Deklamacje przeplataliśmy śpiewaniem ulubionych pieśni: ,,Polak nie sługa”, ,,Rota”, ,,Gdy trąbki bojowej rozlegną się surmy”, a na zakończenie imprezy ,,Jak długo w sercu naszym, choć kropla polskiej krwi…”

Podniosła patriotyczna atmosfera pod wpływem pysznego ciasta z wiśniami od Ludmiły Popowej i pachnącej herbaty od naszej niestrudzonej gospodyni Teresy Mołdowanowej niezauważalnie przekształciła się w miłe towarzyskie spotkanie. Tematem następnego spotkania będzie życie i twórczość H. Sienkiewicza. Zapraszam!

Wiktoria Radik

 

Comments are closed.

Scroll To Top