Kijów ul. I. Franki 40b m. 307
tel. +38 (044) 486-31-77
e-mail: zpu5@o2.pl
Home / Polecamy / I etap przygody ze szkołą już za nami

I etap przygody ze szkołą już za nami

01 04 05 06 07 08 09 10 11 13 14 15

Czas szybko leci i już dobiegł do końca pierwszy rok szkolny w Polskiej Szkole Sobotniej, która powstała we wrześniu ubiegłego roku przy Związku Polaków Ukrainy, dzięki wparciu Wydziału Konsularnego przy Ambasadzie RP w Kijowie.

Pierwszy rok szkolny obfitował w wiele ciekawych wydarzeń i imprez, wśród których szczególnie zapadły w pamięci: Andrzejki, przybycie do dzieci Świętego Mikołaja, kolędy i inne uroczyste chwile podczas świąt Bożonarodzeniowych, karnawałowy bal i wiosenne spotkanie wielkanocne.

Dzięki staraniom doświadczonych i skrupulatnych nauczycieli Iwanny Cerkowniak i Łesi Jermak w ciągu tego roku dzieci w dużym stopniu opanowały język polski i oznajmiły się z literaturą, historią, tradycjami i kulturą Polski, o czym można było się przekonać naocznie oglądając program zaprezentowany przez nich w dniu uroczystego zakończenia roku szkolnego.

Na przedwakacyjne uroczystości, które odbyły się 22 maja w Kijowskiej Szkole Ogólnokształcącej nr 175 zawitali: Konsul RP w Kijowie Rafał Wolski, jedna z głównych inicjatorek użytecznej idei powstania tej Szkoły Konsul ds. Polonii Ewa Matuszek-Zagata  i Prezes ZPU Antoni Stefanowicz.

W przyjaznej, pełnej serdeczności atmosferze swoje talenty przedstawiło gościom i rodzicom kilka uczniowskich grup wiekowych. Wesołe dziecięce piosenki, deklamowane z wielką powagą wiersze, zabawy ruchowe, zgadywanki, tańce i żartobliwe skecze – wszystko to wzbudzało rozczulenie u dorosłych. Dzieciom wręczono dyplomy uznania, niektórym – pierwsze w ich życiu!


Swój pierwszy dyplom otrzymuje jedna z najmłodszych uczennic Lena Zagata

Dyrektor Polskiej Szkoły Sobotniej Iwanna Cerkowniak przyznała, iż nie jest tajemnicą, że w ostatnich latach na Ukrainie nauka języka polskiego stała się niezwykle popularną. Ewidentnie zwiększa się liczba chętnych do zajęć w Szkole, nie tylko z grona Polonii ukraińskiej, lecz również wśród przedstawicieli innych narodowości Ukrainy. Polskiego chcą uczyć się dzieci, młodzież i dorośli. Na przeszkodzie stoi tu jednak wielki problem – brak pomieszczeń. W bieżącym roku szkolnym zajęcia odbywały się w pomieszczeniach biura ZPU i Stowarzyszenia Miłośników Języka i Kultury Polskiej „Polanie znad Dniepru”.

Pozostaje mieć nadzieję, że w kolejnym roku szkolnym doczekamy się zrozumienia od władz lokalnych, dzielnicowego Kuratorium Oświaty i zajęcia rozpoczną się już w którejś z kijowskich szkół.

Andżelika PŁAKSINA

 

Comments are closed.

Scroll To Top