Kijów ul. I. Franki 40b m. 307
tel. +38 (044) 486-31-77
e-mail: zpu5@o2.pl
Home / Wybór redakcji / „Mazowsze” – talent, młodość i pasja

„Mazowsze” – talent, młodość i pasja

mazow_tan-449

Do dnia Polonii i Dni Mazowsza w obwodzie winnickim zaprezentował Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”

Korzystając z zaproszenia prezeski Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie Pani Wiktorii Laskowskiej-Szczur grupa miłośników kultury polskiej „Polanie znad Dniepru” oraz „Młodzi i kreatywni” mieli szczęście na własne oczy zobaczyć i z wielkim zafascynowaniem podziwiać piękny spektakl przedstawiający kulturę polską, różnych regionów, który z okazji Dnia Polonii i Dni Mazowsza w obwodzie winnickim zaprezentował Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”.

„Mazowsze” należy do największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa narodowych tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów.

Oficjalnie zespół „Mazowsze” powołał do życia dekret Ministerstwa Kultury i Sztuki z dnia 8 listopada 1948 roku, polecający Tadeuszowi Sygietyńskiemu zorganizowanie zespołu ludowego, którego zadaniem miała być troska o tradycyjny repertuar ludowy, oparty na pieśniach, przyśpiewkach i tańcach wsi mazowieckiej i regionalnej tradycji artystycznej.

Tadeusz Sygietyński, wybitny kompozytor i miłośnik folkloru oraz Mira Zimińska-Sygietyńska, aktorka przedwojennej sceny, w ruinach bombardowanej Warszawy przyrzekli sobie, że jeśli przeżyją wojnę, założą zespół. Na siedzibę zespołu wybrano podwarszawską posiadłość z początku XX wieku, nazwaną na cześć żony pierwszego jej właściciela – Karolinem.

Pod koniec 1948 roku do pałacu w Karolinie zjeżdżać zaczęły pierwsze grupy młodzieży z okolicznych wiosek i miasteczek. Rozpoczęła się nauka, próby, ćwiczenia i po dwóch latach, 6 listopada 1950 roku, na deskach Teatru Polskiego w Warszawie odbyła się premiera. W programie koncertu znalazły się piosenki przeplatane tańcami z terenów centralnej Polski. Już w 1951 roku „Mazowsze” wyruszyło na podbój świata.

Dziś „Mazowsze” po raz trzeci gościło w obwodzie winnickim i po raz pierwszy w Żytomierzu. Na koncert zawitali poważni goście: Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej na Ukrainie Pan Henryk Litwin z małżonką, Zastępca Ministra Kultury Ukrainy, przedstawiciele władz miejscowych obwodu żytomierskiego oraz Konsul Generalny RP w Winnicy Krzysztof Świderek. W programie miało miejsce wręczenie nagród Zasłużonym dla Kultury Polskiej działaczom obwodu żytomierskiego.

W po brzegi wypełnionej sali Teatru im. I. Koczergi w Żytomierzu na 2 godziny pogrążyliśmy się we wspaniały koncert promujący Polskę. Niepowtarzalność artystyczna zespołu polega na syntezie uszlachetnionej, wysublimowanej formy folkloru, u podstaw którego leży prosta sztuka ludowa, nie pozbawiona przy tym prawdy, szczerości i prostoty pierwowzorów.

To przedstawienie zachwyciło wszystkich obecnych wigorem, profesjonalizmem i wielobarwnością strojów różniących się nie tylko regionalnym pochodzeniem, ale też bogactwem zdobień i materiałami, z których są wykonane. Nawet ważący ok. 10 kg strój łowicki potrafił zawirować w finałowym Oberku jak lekki tiul.

W programie koncertu zobaczyliśmy opracowania folkloru 10 regionów Polski, tańców i pieśni narodowych. Niespodzianką dla wszystkich były pieśni wykonane przez zespół w języku ukraińskim śpiewane kilkakrotnie na bis.

Występ Zespołu „ Mazowsze” w Żytomierzu na zawsze pozostanie w naszej pamięci, jednak chciałoby się, żeby publiczność kijowska uświadomiła też taką potrzebę zapoznania się z kulturą. Słowo „Mazowsze” jest hasłem wywoławczym, utożsamianym z krajem ojczystym i kulturą, jest synonimem patriotyzmu, bowiem uczy nas szacunku dla kultury i autentycznej dumy narodowej.

Źródło: DK,
Łesia JERMAK

Leave a Reply

Scroll To Top