Kijów ul. I. Franki 40b m. 307
tel. +38 (044) 486-31-77
e-mail: zpu5@o2.pl
Home / Publikacje / W Zieleńcach zjednoczoną grupę Polaków ze Wschodu i Zachodu Ukrainy serdecznie przywitali przedstawiciele lokalnej organizacji ZPU, którzy od dwudziestu już lat sprawują opiekę nad pomnikiem (wzniesionym w 1992r). Po uroczystej ceremonii złożenia kwiatów,

W Zieleńcach zjednoczoną grupę Polaków ze Wschodu i Zachodu Ukrainy serdecznie przywitali przedstawiciele lokalnej organizacji ZPU, którzy od dwudziestu już lat sprawują opiekę nad pomnikiem (wzniesionym w 1992r). Po uroczystej ceremonii złożenia kwiatów,

Śladami najwyższego polskiego odznaczenia wojskowego


220. lat temu król Stanisław August Poniatowski 18 czerwca 1792 r na pamiątkę zwycięskiej bitwy Polaków z Rosjanami pod Zieleńcami, stoczonej w trakcie wojny w obronie Konstytucji 3 Maja ustanowił Order Virtuti Militari.

Kijowskie Narodowościowo-Kulturalne Stowarzyszenie Polaków „Zgoda” zainicjowało wyjazd grupy przedstawicieli organizacji polonijnych Kijowa do miasteczka Zieleńce znajdującego się dziś w rejonie starokostantynowskim (obwodu chmielnickiego) na pole bitwy, aby złożyć tam hołd pamięci bohaterom poległym za wolność Polski w wojnie polsko-rosyjskiej w czerwcu-lipcu 1792roku

W dniu 4 lipca 2012r. grupa entuzjastów autobusem udekorowanym w biało-czerwone i żółto-niebieskie wstążki wyjechała z Kijowa w stronę Szepietówki. W składzie delegacji byli: prezes i członkowie ZPU w Kijowie, prezes Związku Polaków Kijowa Aniela Jurkowska, członkowie Kijowskiego Polskiego Zgromadzenia Szlacheckiego „ZGODA” na czele z prezesem Romanem Malowskim, Członkowie Sekcji Opieki Miejsc Pamięci Narodowej KNKSP „Zgoda” członkowie Kijowskiego Polskiego Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowego im. A. Mickiewicza oraz gość honorowy, przedstawicielka Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Kijowie konsul Ewa Matuszek-Zagata.

W Starokonstantynowie na placu przed kościołem Ojców kapucynów delegację z Kijowa przywitali przedstawiciele polskich środowisk Związku Polaków na Ukrainie obwodu chmielnickiego na czele z prezesem Franciszkiem Micińskim oraz prezes Kulturalno-Oświatowego Centrum im. J. Słowackiego Wspólnoty Polskiej miasta Chmielnickiego Ludmiła Kotik.

 

Mszę św. w intencji bohaterów tej wielkiej bitwy poprowadził ks. parafii Jana Chrzciciela w Starokonstantynowie o. Błażej.

Obecnych w kościele przywitali mer miasta Mykoła Melnyczuk oraz konsul RP w Kijowie pani Ewa Matuszak-Zagata. Grupa z Kijowa wręczyła gospodarzom upominki. Po uroczystym obiedzie miły koncert zaprezentowała młodzież polska zrzeszona w Towarzystwie Polaków w Starokonstantynowie kierowana przez prezes Anielę Kurmańską.

W Zieleńcach zjednoczoną grupę Polaków ze Wschodu i Zachodu Ukrainy serdecznie przywitali przedstawiciele lokalnej organizacji ZPU, którzy od dwudziestu już lat sprawują opiekę nad pomnikiem (wzniesionym w 1992r). Po uroczystej ceremonii złożenia kwiatów, wspólnej modlitwie i zapaleniu zniczy o historii bitwy pod Zieleńcami opowiedział krajoznawca Serhij Kuczeruk, a delegacja z Kijowa zaproponowała koncert z wierszy i pieśni Patriotycznych, specjalnie dobranych do aktualnego tematu. Na zakończenie uroczystości obecni z wielkim natchnieniem zaśpiewali wspólnie Hymn „Boże, coś Polskę”.

Grupa z Kijowa zwiedziła jeszcze piękne okolice wioski Peńki, obejrzała ekspozycję wspaniałego muzeum szkolnego, dom rodzinny Ignacego Kraszewskiego; zachwycała się widokami zamku w Ostrogu oraz Muzeum w Samczykach.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni, tyle rewelacji, tyle miłych wrażeń, zaś cała impreza stała się pięknym przykładem przyjaznych stosunków i współpracy pomiędzy narodem polskim i ukraińskim, pomiędzy organizacjami polskimi z różnych regionów Ukrainy” – zaznaczali uczestnicy wyprawy.

Wiktoria Radik

(DK.)

Leave a Reply

Scroll To Top