Kijów ul. I. Franki 40b m. 307
tel. +38 (044) 486-31-77
e-mail: zpu5@o2.pl
Home / Publikacje / Jasełka w Nieżynie

Jasełka w Nieżynie

„Jasełka” w Nieżynie

Boże Narodzenie to najpiękniejsze ze świąt w polskim kalendarzu. Stowarzyszenie Polaków „Aster” zawsze solidnie się do niego przygotowuje, gdyż pamięta o polskiej tradycji. Dzieci przygotowują jasełka, śpiewają kolędy. Wszyscy zgodnie z tradycją łamią się opłatkiem, życząc sobie dobra i powodzenia w nadchodzącym roku.


W tym roku na święto do Stowarzyszenia zawitali poważni goście: zastępca kierownika rady rejonowej, zastępca Instytutu Agrotechnicznego – pani Larisa Rasputnia, kierownik Nieżyńskiego Wydziału Polityki Wewnętrznej – Walentyna Mysan, przedstawiciele Gimnazjum nr 16 i Szkoły nr 5 oraz przedstawiciele mediów.

Świątecznie przystrojona sala, wesoły nastrój dzieci sprawiły, że święto było wyjątkowo miłe. Pięknie przygotowane jasełka, w których dzieci chciały pokazać się jako najlepsi aktorzy wzbudziły wzruszenie w uczestnikach spotkania. Bardzo dobrze odegrali swoje role – Maryja – Mariana Polulach i Józef – Wowa Malcew. Następnie członkowie Stowarzyszenia i dzieci wspólnie śpiewali kolędy.

Przy świątecznym stole pani prezes Feliksa Bielińska poinformowała o działalności Stowarzyszenia w 2012, a było o czym opowiadać. Stowarzyszenie przygotowało imprezy poetyckie, festiwale, wydało kolejną – piątą już cześć książki „Polacy w Nieżynie” oraz drugą część katalogu starodruków od XVI do XIX wieku „Polonica”, przygotowało i przeprowadziło międzynarodową naukowo-praktyczną konferencję „Polonistyka czernichowszyzny – Polska – Ukraina. Historia i współczesność”, organizowało obchody świąt narodowych i religijnych. Pani prezes przedstawiła też plan działalności na rok 2013.

Po części oficjalnej, zasiedliśmy do wspólnej kolacji. Gości i członków Stowarzyszenia „Aster” w świętowaniu złączył zwyczaj łamania się opłatkiem z wzajemnymi życzeniami dobra i błogosławieństwa na nowy rok. Goście wyszli zadowoleni ze zorganizowanego święta i uczestnictwa w polskiej tradycji.

Feliksa BIELIŃSKA

(DK.)

Leave a Reply

Scroll To Top